טימור בר |בלוג אופנה | Fashion and Travel Blog : A GOOD BLONDE

יום רביעי, 28 בינואר 2015

A GOOD BLONDE
משקפיים:English Below---*XRAY------        
ז׳קט ג׳ינס: FOREVER21* (בן שנה)
מכנס משובץ: FOREVER21* (בן שנה)
טוניקת נקודות: זארה (בת ארבע)
ג׳קט משובץ: זארה (בן חמש)
נעליים: נייקי
שרשרת: שוק הכרמל.

היי חברה.... 
יש כל כך הרבה אנשים מגניבים שאני פוגשת לאחרונה בתל אביב! - נדיר! בעיקר בנות עם שיער צבעוני- כחלחל,ורוד וצבעוני מה שממש עושה לי חשק לצבוע לסגול תאמת, אבל זה משתנה מרגע לרגע, לפעמים בא לי כחול חלש....ורוד לא אעשה כי הוא דוהה למעין צבע לא ברור ואדמדם, כך נראה לי, מי שבלונדה יודעת כמה זה קשה להיות בלונדינית טובה- ללא כתום או צהוב בשיער וכמה מעט ספרים בתל אביב יודעים לעשות את זה: בלי להרוס את השיער, בלי לפשל ולהוציא אותך כתומה או צהובה.
לאחרונה אומרים לי שאני דומה לסיה? חח ממש ! לא. בגלל השיער אני מניחה אבל אם תעברו ליד ׳מק׳ תראו אותי מככבת בקמפיין האופנה הבינלאומי שלהם........... ;-) דרך אגב, אני אשמח אם תכתבו לי היי בתגובות :) 

Tagged: #Plaids & polka-dots, #whitehair  
Glasses: XRAY* 
Denim jacket: FOREVER21* (one year old baby) 
Plaid pants: FOREVER21* (one year old baby) 
Tunic : Zara (of four) 
Checkered jacket: Zara (of five) 
Shoes: Nike  
Neckless: Carmel Market.

Hi ppl.... There are so many cool people I meet recently in Tel Aviv! - wow! Especially girls with colorful hair- blue, purple and such... I really feel like coloring my hair lilac but it is changing by the minute, sometimes I feel like doing mermaid blue...Pink isn't an option bcuz this kind of color fades slowly and stains blonde hair with a reddish taint. Blondes know how hard it is to be a good blonde- What is a good blonde? no orange or yellow tones in your hair, most girls have orangey/yellowish blonde and thats- not disgusting. Not every girl can be blonde either cuz lack of skills, cash (hair salon$)time or genes- dark girls may find it harder to achieve platinum blonde. Locally speaking,I visited the best hair dressers in TLV and almost none know anything about blonde hair maintenance: I had to figure it all on my own meeting on the way "hairdressers" that burnt my hair or ones that got my hair into nasty yellow. Today somebody told me I look like Mac's recent model with the white hair ;)  
I'll be happy if you say Hi on the comments below, let me know if you're interested in my blonde SA :-)

Menswear/unisex recent tips on polka dots: search for socks or bottomed shirt. Good luck. Men in polka dots x